Bitcoin Madenciliği Nedir? – Bitcoin Mining Nedir?

Bitcoin madenciliği, işlemleri onaylama ve Bitcoin kripto para birimi için blok zincir güvenliği sağlama sürecidir. Bitcoin madenciliği, özel donanım ve yazılım kullanılarak yapılır ve yeni Bitcoin’leri dolaştırmayı, işlemleri doğrulamayı ve blok zincirini güvence altına almayı amaçlar.

Bitcoin madenciliği, karmaşık matematik problemlerini çözerek yapılır. Madenciler, Bitcoin ağının işlem geçmişini içeren yeni bir bloğu blok zincirine eklemek için yarışırlar. Bir bloğa eklenmeden önce, madenciler belirli bir zorluk seviyesindeki bir işlemi çözmelidir. Bu işleme Proof of Work (PoW) adı verilir ve ağın güvenliğini sağlamak için kullanılır.

Madenciler, bu PoW işlemini yaparken büyük miktarda bilgi işlem gücü kullanır. Sonuç olarak, madencilik işlemleri çok fazla enerji kullanabilir. İşlemi gerçekleştiren ilk madenci, blok zincirine yeni bir blok ekler ve bu madenci belirli bir miktar Bitcoin ile ödüllendirilir. 

1:100 Kaldıraçlı BitCoin Alım Satımı Örneği:

Kaldıraç olmadan Kripto borsada bire bir işlem ile 10,000$'dan 10 Bitcoin almak istiyorsunuz.
Geleneksel bir alım satımda böyle bir işlem açmak için, 10 x 10,000$'dan pozisyona 100,000$ Dolar ödemeniz gerekir (komisyon ve diğer masrafları gözardı edersek). Eğer Bitcoin %5 artarsa, 10 Bitcoininizin her biri 10,500$ değerinde olacak toplamda 5,000$ folar karınız olacaktır.
Satmayı seçerseniz, ilk 100.000 $ 'lık yatırımınızdan 5.000 $ kar elde etmiş olursunuz.

BitCoin'de 1:100 Kaldıraç ile 100,000$'lık pozisyonunuzun sadece %1'ini yani 1,000$ ödemeniz gerekir. Eğer Bitcoin fiyatı %5 artarsa, karınız yine 5,000$ olur, büyük derecede düşük bir sermayayle aynı kazancı elde edersiniz.

- - BitCoinde 1:100 Kaldiraç ile hemen işlem yapamya başlayın! - -

Ek olarak, madenciler işlem ücreti olarak bilinen az miktarda Bitcoin alırlar. Bitcoin madenciliği, ağ güvenliği ve işlem doğrulaması için önemlidir. Ancak zamanla madenciler arasındaki rekabet ve enerji maliyetleri gibi sorunlar, Bitcoin protokolünün geleceği ve madencilik ödülleri konusunda tartışmalara yol açmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Open