Güvenlik Firması Forta’dan Blockchain Dolandırıcılığına Karşı Yeni Önlemler

Yalnızca Temmuz ayında dolandırıcılık ve istismar nedeniyle yüz milyonlarca dolar kaybedildi.

Forta’nın dolandırıcılık dedektörü hizmeti, farklı tehdit türlerini gerçek zamanlı olarak izleyen bir grup bota dayanıyor.

Hizmet, Ethereum, Polygon ve BNB Chain dahil olmak üzere Forta tarafından desteklenen yedi Ethereum Virtual Machine (EVM) zincirinde çalışıyor.

Dolandırıcılık dedektörü kötü niyetli URL verilerini, yeni tehdit türlerini ve en son kripto saldırı türlerini hesaba katan akıllı sözleşme tarayıcılarını içerecek şekilde yükseltti.

Bu hamle, kripto geliştiricilerinin, kötü niyetli kodlara, hileli kodlayıcılara ve hacklere açık olan ve giderek büyüyen bir ekosistemde kullanıcılar için güvenlik önlemi oldu.

Salı günü çevrimiçi olacak olan hizmet, Ethereum, Polygon ve BNB Chain dahil olmak üzere Forta tarafından desteklenen yedi Ethereum Sanal Makine zincirinde çalışıyor. Bir önceki versiyon sadece dolandırıcılık faaliyetlerinde yer alan akıllı sözleşmeler gibi zincir üzerindeki verilere odaklanıyordu. En son güncelleme ile güncelenen sürüm kötü niyetli URL’leri de içeriyor. 

Blocksec ve Nethermind gibi güvenlik firmalarının katkılarıyla oluşturulan yeni sürüm, bilinen dolandırıcılar ve bilinen dolandırıcılara çok benzeyen sözleşmelerle ilişkili zincir üzerindeki adresleri işaretlemede öngörülü teknikler kullanıyor.

CoinDesk’in daha önce bildirdiği gibi, kripto yatırımcıları yalnızca Temmuz ayında 303 milyon dolar değerinde token kaybetti. Blok zinciri köprüleme protokolü Multichain’den yaklaşık 125 milyon dolarlık varlık boşaltıldı ve bilgisayar korsanlarının akıllı sözleşme kodlama dili Vyper’ın bazı sürümlerindeki bir güvenlik açığından yararlanmasıyla DeFi güç merkezi Curve Finance’ı 72 milyon dolarlık bir zarara sürükledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Open