Satoshi Nakamoto Kimdir?

Dünya üzerindeki ilk kripto para birimi ve blok zinciri Bitcoin (BTC) ortaya çıkaran Whitepaper’ı imzalayan ve icat eden kimsedir.Çalışmasına 2007 yılında sistemin kodlarını yazarak başlayan Nakamoto, Bitcoin’in whitepaperını 2008’de yayımlansa da  9 Ocak 2009’da faaliyete geçirmiştir. 

Satoshi Nakamoto, Bitcoinin yaratıcısı olarak kabul edien kim veya kimler olduğu bilinmeyen kişi veya kişilerdir. Satoshi Nakamoto Japonca’dan alınmış bir takma isimdir. Satoshi Nakamoto’nun e-postalarda  forumlarda ve Bitcoin whitepaperında mükemmel bir İngilizce kullanmaktadır. Anadili İngilizce olan bir ülkede yetişmiş olabileceği de düşünülmektedir. Nakamoto, 2010’un ortalarına kadar diğer yazılımcılarla birlikte Bitcoin yazılımını geliştirmeye devam etti. 

Satoshi Nakamoto bunu “elektronik paranın tamamen eşler arası bir versiyonu” olarak tanımladı ve “çevrimiçi ödemelerin bir finansal kurumdan ya da herhangi bir aracıdan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesini sağlayacak” dedi. 

Peki neden Bitcoin yaratıldı?
Satoshi Nakamoto gizemli bir figür olmaya devam etse de, kripto para birimini yaratma amacı hiçbir zaman bir sır olmadı. Basitçe ifade etmek gerekirse, finansal kontrolü finansal elitlerden geri almak ve sıradan insanlara merkezi olmayan bir finansal sistemde yer alma şansı vermek için yarattı.


Bitcoin açık kaynak kodludur, yani hiç kimse ona sahip olma ya da bütünüyle kontrol etme gücüne sahip değildir. Tasarımı halka açıktır ve herkesin katılımına açıktır. Bu sayede Blokların kontrolü için madencilik başlamıştır. 

Blok zinciri, tüm katılımcıların erişebildiği ağ tabanlı bir defter olduğundan, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanıcılar arasında güven geliştirmesinin ve güvenliği sağlamasının yoludur. Bitcoin’in “genesis bloğu” 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından kazılmış ve blok zinciri resmi olarak başlatılmıştır. Genesis bloğu, bir kripto para biriminin kazılan ilk bloğudur ve blok zincirinin temeli olarak işlev görür.

Varlığının ilk birkaç ayı boyunca Bitcoin’in parasal bir karşılığı yoktu. Madenciler, yani bilgisayarlarını kullanarak karmaşık matematik problemlerini çözen ve yeni Bitcoin’ler keşfeden ya da “çıkaran” kişiler, bunu yalnızca yenilik için yapıyorlardı.
Madenciler ayrıca Bitcoin işlemlerinin geçerliliğini ve doğruluğunu doğrulamaya da yardımcı oluyordu. Madenciler tarafından alınan gerçek Bitcoin ödemesi, esasen her işlemin bir parçası olan yüksek düzeyde şifrelenmiş verileri denetleme ve işleme için bir ödüldür. Bu, her bir Bitcoin’in düzgün bir şekilde muhasebeleştirilmesini ve birden fazla kez harcanamamasını sağlar. Yani paradan daha değerli olmayı hedefiyor.

Net olarak kim olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto’nun Hal Finney ve Nick Szabo gibi Bitcoin’e ilham vermiş bilgisayar bilimcileri olabileceği iddaa edilmişti. Fakat bu iki bilim insanı da bu kişinin kendileri olduğunu kabul etmedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Open