VFSC – Vanuatu Finansal Hizmetler Komisyonu

VFSC – Vanuatu offshore finansal merkezlerinden biridir. Vanuatu Finansal Hizmetler komisyonu, diğer offshore denetleyici komisyonlara göre biraz daha sıkı bir denetim politikası uygulamaktadır.

Offshore bir ülke olarak yatırım şirketleri için adete cennet olarak kabul edilen ülkelerden biridir. Ülkede kayıtlı Türk ve Yabancı bir çok Aracı Kurum vardır. Bunların çoğu, Aracı kurum olarak genelde Yüksek Kaldıraçlı Alım satım işlemleri ile Forex hizmeti başta olmak üzere, bir çok yatırım şirketi Hedge Fon üzerinden hizmet vermektedir..

Ana avantaj – Vanuatu vergi cennetidir. Hem şirketler için hem de müşterileri için gelir vergisi kesintisi yoktur.

Birçok başarılı yatırımcı ve hedge fonları, VFSC – Vanuatu Finansal Hizmetler Komisyonu tarafından lisanslanan broker hizmetlerinden yararlanmaktadır. Böylece, finansal piyasalarda işlem gören kazanç vergilerinden muaf tutuluyorlar.

Diğer Offshore denetim kurumlarına oranla, müşteriler tarafından en büyük avantajı olarak kabul konu ise, Vanuatu VFSC son bir kaç yılda denetlediği Aracı Kurumlardan 10 na yakın şirketin lisansını iptal etmiştir. Bu nedenle, Sahtekar şirketler artık Vanuatu’dan kaçmaktadır.